Káble na svetlá – ako sa v nich vyznať?

Nevinná návšteva nákupného centra a vaša nežná polovička sa veľmi nečakane zamiluje do novej lampy. A vy ako milujúci manžel nedokážete odolať jej psím očkám a domov si odnášate nielen spokojnú manželku, ale aj jej nový úlovok a o jednu starosť pre vás navyše. Takto obchodné potulky končia často...

Čo však robiť vtedy, ak nepatríte medzi tých, ktorým drobné elektrikárske práce nie sú práve srdcu najbližšie? Ako namontovať novú lampu bez čakania na odborníka, keď podľa manželky bolo už včera neskoro? Pre pokoj v rodine to s malou pomocou internetu či kamarátov zvládnete aj vy.

Značenie svetelných káblov ako veľká pomoc pri zapájaní

Aj keď internet je naozaj plný fundovaných rád a návodov, ako zapojiť svetelné káble, pri starých elektroinštaláciách by to mohol byť trochu problém, pretože tie nemali káble farebne odlíšené. Súčasné značenie je však veľmi prehľadné, a pokiaľ sa budete držať základných zásad a pokynov, zapojiť ich nebude žiaden problém.

Vo vnútorných svetelných a zásuvkových obvodoch používame káble s medeným jadrom a PVC izoláciou (CYKY káble), ktoré na montáž predurčuje nielen ľahká manipulácia, ale aj platné normy.

Svetelné káble sú teda okrem farebného odlíšenia značené aj písmenami

Písmenom L je označený fázový vodič, ktorý môže byť čierny, hnedý alebo sivý. To je práve ten, ktorý pri nesprávnej manipulácii „kope“ a pri dotyku skúšačka svieti.

N je označenie pre nulový vodič a je modrej alebo svetlomodrej farby.

Posledný zelenožltý kábel je ochranný alebo tzv. uzemňovací /môže byť na ňom ikonka uzemnenia/ a označovaný je písmenami PE.

V starých inštaláciách môže byť aj sivý a nemusíte ho vždy nájsť, pretože uzemňovacie káble sa v minulosti nepoužívali. Často je umiestnený mimo a montuje sa na kovovú konštrukciu lampy.

Ak už máte v značení káblov na svetlá jasno, môžete sa pustiť do samotného zapájania. V praxi to znamená, že musíte pospájať kontakty rovnakých farieb.

Opatrnosti pri manipulácii so svetelnými káblami nie je nikdy dosť

Mohlo by sa zdať, že správne zapojenie svetla je pomerne jednoduchá záležitosť, no vždy treba byť maximálne opatrný a pracovať len pod vypnutým prúdom. Ak navyše neviete, kadiaľ vedú pôvodné inštalačné káble, a chystáte sa lampu zavesiť na nové miesto, treba vŕtať veľmi opatrne, aby ste si nenarobili väčšiu škodu, ako ste plánovali. Hlavne staršie domy nesú so sebou veľa tajomstiev a jedným z nich je nepopierateľne aj ich elektroinštalácia. Preto pri manipulácii s káblami na svetlá postupujte rozvážne.

Koniec dobrý, všetko dobré

Takže ak sa vám podarilo lampu či luster zapojiť tak, že jej svetlo zalialo každý kút v miestnosti, ale sa vám aj podarilo vyčarovať úsmev na manželkinej tvári, môžete byť na seba hrdý. Predrať sa spleťou svetelných káblov a pospájať ich tak, aby boli nie len efektné, čo sa svetla týka, ale hlavne bezpečné, je niekedy celkom fuška. Ale ten výsledok iste stojí za to.

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.