Po elektrickej prípojke prinášam ďalší článok z našej dielne. Na žačiatok chcem podotknúť, že články si píšem úplne sám, na základe reálnych skúseností, nepíšu nám ich žiadny copywritteri na základe dodaných materiálov. V dnešnom texte sa idem venovať uloženiu pásoviny do základov a vytiahnutiu zvodového drôtu.
Dovoľte, aby som sa predstavil, moje meno je Miroslav Kuric, pochádzam z Rastislavíc a predaju elektroinštalačného materiálu sa venujem cca 15 rokov. V roku 2023 som začal s výstavbou rodinného domu svojpomocne spolu so svojím otcom. Fotodokumentácia v článkoch je priamo z mojej stavby a všetky veci, o ktorých píšem, sme reálne aj robili vlastnými rukami. Skúsenosti, o ktorých píšem, nie sú jediný návod alebo postup, ako to robiť. Samozrejme, že existuje XY ďalších postupov, ale toto je jeden z nich, ako sme to robili my, ale prejdime k problematike ukladania pásoviny do základov.
Keď už máme vykopané základy, na spodok sme nanosili makadamovú vrstvu cca 10cm. Túto vrstvu sme rovnomerne roztiahli po celej dĺžke základov (viď foto). Pripravili sme si tam prechody na elektrické, dátové káble a vodu (plastové rúry na spodku základu, aby keď sa zaleje základ betónom, sme vedeli pretiahnúť elektrinu a vodu do domu). NA TIE PRECHODY NEZABUDNÚŤ! Inak nebudete mať ako priviesť do domu elektrinu a vodu bez toho, aby ste museli sekať, vŕtať alebo píliť do betónu. Prechody sme si na oboch koncoch utesnili polystyrénom, aby do nich pri zalievaní nezatiekol betón (uverejňujem aj foto jedného takého prechodu pre lepšiu predstavu). Na záver nosenia a rozťahovania makadamu, to celé ešte otec párkrát prešiel aj žabou, nech to lepšie sadne.
Potom sme pristúpili k ukladaniu pásoviny do základov. Pásovinu sme použili klasiku FeZN 30x4. V jednom balíku je cca 25-26m, nám tam išli presne 3 balíky (cca75m). Pásovinu sme uložili do celých základov, nielen do obvodu (aj k rozvádzaču vo vnútri v dome, ktorý sa tiež uzemňuje - na to takisto nezabudnúť). Pri načatí balíka treba dávať pozor, nakoľko pásovina je navinutá strojom a je dosť napnutá. Pri odstrihnutí kovových pások, čo ju držia zviazanú, zvykne "streliť". Pásovinu sme si celú pekne natiahli a vyrovnali, aby sa nám lepšie ukladala do základov. Spoje medzi pásovinou sme spájali svorkami SR 02. Do rohov (do cca stredu) sme si natĺkli roxore, aby nám pekne držali pásovinu v cca 90 stupňovom uhle, nakoľko celá dĺžka, keď je pospájaná, dosť pruží. Potom sme celú dĺžku uloženej pásoviny v základoch podložili dlažobnými kockami (cca na 20-30 miestach), aby bola vo vzduchu nech ju celú zaleje betón (aj zo spodu) pri zalievaní základov (viď foto).
V projektovej dokumentácii sme si pozreli, na ktorých miestach sú zvody a tam sme pomocou svoriek SR 03B napojili guľatinu FeZN 10 na vyvedenie zvodov zo základov. Guľatinu sme zo základov nechali trčať cca 1,5 - 2m. Nezabudnite uzemniť aj rozvádzač vo vnútri v dome, tam tiež treba vyviesť zvodový drôt (guľatinu FeZN 10). Aby sme mali vyvedenú guľatinu dokonale rovnú, použili sme rovnačku od výrobcu ZIN (drvivá väčšina ľudí to nepoužíva, ale môj otec chce mať všetko dokonalé) :-). Všetky spoje (aj SR 02 aj SR 03) sme nastriekali gumoasfaltovým sprejom proti korózii. Otec ho dokonca nastriekal aj na tie prechody, cez ktoré viedla pásovina, ale to už bolo asi zbytočné 😃.
HOTOVO! Uloženie pásoviny do základu a vytiahnutie zvodov máte za sebou 🙂.
Miroslav Kuric, elektro-siete.sk