Každý sa snaží aby interiér v ktorom býva vyzeral čo najlepšie. Pritom musíme myslieť na každý detail. Nestačí iba dobre skombinovať nábytok a nakombinovať farebnú škálu farieb (omietok) na stenu, zladiť treba aj všetky ostatné prvky interiéru do ktorých v neposlednom rade patrí aj voľba vypínačov.
Vypínače do bytu alebo domu vyberáme podľa toho, na čo majú slúžiť a tiež podľa farby a samozrejme dizajnu. Existuje totiž viacero druhov vypínačov a o farbách a dizajnových radách už ani nemusíme hovoriť. Do interiéru vyberáme ale také vypínače, ktoré buď splývajú so stenou a nijako nevynikajú, prípadne vypínače, ktoré sú výraznejšie, no ladia s ostatným zariadením v danej miestnosti. Poďme si ale povedať, ako sa také vypínače vymieňajú.
POSTUP:
1. Vypnutie prúdu pomocou ističa v rozvodnej skrini
Keď sa chystáme na výmenu vypínačov, ako prvé musíme vypnúť elektrický prúd v danom okruhu (pomocou ističa). Toto je dôležitý krok a za žiadnu cenu sa naň nesmie zabudnúť. V opačnom prípade riskujeme svoj život. Keď je prúd vypnutý, môžeme pristúpiť k výmene vypínačov.
2. Odstránenie starého vypínača
Aby sme vypínač mohli namontovať, musíme najprv odstrániť ten starý. Zo starého vypínača odstránime pomocou skrutkovača kryt. Vezmeme skúšačku napätia a overíme či je prúd naozaj vypnutý. Potom odstránime skrutky, ktoré držia vypínač a odpojíme všetky káble. Aby sme nový vypínač namontovali správne, dobre si zapamätáme, ako boli káble pozapájané. V dnešnej dobe máme k dispozícii už množstvo zaznamenávacích zariadení, do ktorých patria aj mobilné telefóny, ktoré už takmer všetky majú fotoaparát. Takže odporúčame urobiť si fotku zapojenia pred odpojením vodiča. Potom môžeme prejsť k inštalácii nového vypínača.
3.Inštalácia nového vypínača
Rovnako ako na starom vypínači, aj na novom ako prvé odstránime kryt. Vypínač potom nasadíme na skrutky, ktoré sa nachádzajú na krabici zabudovanej v stene. Vypínač narovnáme a zaisťovacie skrutky dobre utiahneme. Potom skrutkovačom uvoľníme kontaktné skrutky tak, aby sme pod ne mohli zasunúť káble. Keď to máme hotové, skrutky pevne utiahneme. Potom už iba nasadíme kryt, ktorý sme odobrali na začiatku a s prácou sme takmer hotoví. Stačí už len zapnúť prúd a skúšačkou vyskúšať či vypínač funguje a či je fáza v ľave diere (nie v ľavej, ani na kolíku). V prípade dvojvodičovej sústavy sa kvôli uzemneniu odporúča prepojiť nulový vodič s kolíkom.
Ako vidíte, vymeniť vypínače na svetlo nie je nič, čo by ste s menšou dávkou odvahy a sebavedomia nezvládli. Ak sa ale predsa len bojíte, zavolajte si elektrikára.
Vypínače a zásuvky z našej ponuky nájdete tu Vypínač